A vaisnava hagyomány időfelfogásának bemutatása a négy Juga leírásával kezdődik, ám korántsem ér veget a juga- ciklusok ismertetésével. A naptári év hat, asztronómiai számítások alapján meghatározott évszakból áll: vaszanta (tavasz), grísma (meleg évszak), varsa (esős évszak), sarad (ősz), hémanta (tél) és sisira (hűvös évszak). Egy 24 órás nap 30 muhúrtából (egyenként 48 percből), egy muhúrta 2 ghatíból (egyenként 24 másodpercből), egy ghatí 30 kálából (egyenként 48 másodpercből), egy kála 2 palából (egyenként 24 másodpercből), egy pala pedig 6 pránából (egyenként 4 másodpercből) áll. Minden prána 10 vipalára (egyenként 0,4 másodpercre) oszlik, és minden vipala 60 prativipalára (egyenként 0,00666 másodpercre). Az idő mérésében tehát egészen parányi időegységek is léteznek.
Teológiai szempontból a védikus irodalom Isten energiájaként beszél az időről. Az időt az atomi részecskék mozgása alapján mérik, és magával Krisnával - vagy a mindent átható személytelen arculatával - azonosítják. Ez az anu nevű atomi részecske az anyagi természet alapvető építőkockája. A Bhágavatam részletesen leírja hogyan helyezkednek el az atomok az anyagi térben, és hogyan kerülnek emiatt az, idő hatása alá (az idő számítása ugyanis a térbeli mozgás alapján történik). Mivel mind a tér, mind az idő anyagi, a Bhágavatam májához, az, illúzióhoz sorolja őket. Más szóval minden változás, ami az idő hatására megy végbe, éppen olyan átmeneti, mint egy álom. Csupán a lelki világban élő Krisnára és az Ő avatáráira nem hat az idő.
Ugyanakkor bizonyos értelemben a lelki világban is van idő. Kedvteléseiben Krisna reggel felkel, megfeji a teheneket, barátaival és a tehenekkel kimegy az erdőbe, egész nap játszik, este visszatér Vrindávana falujába, stb. Tudnunk kell azonban, hogy ezek a kedvtelések egyidejűleg játszódnak le, és minden pillanat örökké jelen van. Mivel ez az időszemlélet gyakorlatilag felfoghatatlan, a védikus irodalom úgy fogalmaz, hogy a lelki világban az időt - a mi fogalmaink szerint - annak hiánya jellemzi.
Noha a lelki világban nem létezik az általunk ismert idő, az anyagi világban minden élőlény az idő hatása alatt áll, és el kell szenvednie az ismétlődő születést és halált. Amikor egy élőlény megjelenik a világban, hat életszakaszon megy keresztül; születés, növekedés, állandósulás, szaporodás, sorvadás és végül halál.